Thank God, I am a woman…

women

Trošku prefláknutý slogan jednej odevnej značky, ale čo lepšie vyjadrí číru radosť z príslušnosti k nášmu awesome nežnému pohlaviu? Dnes je pre všetky ženy a dievčatá na svete sviatočný deň, ktorý navzdory tomu, čo si myslia muži, skutočne  N E V Y M Y S L E L I komunisti. A preto som sa rozhodla venovať tento príspevok všetkým inšpiratívnym el ragazze, na ktoré som počas svojho krátkeho života narazila.  ☺

Audrey Hepburn

AudreyHepburn

Jeffrey Eugenides hovoril v Smrti panien o Audrey ako o žene, ktorú všetky ženy milujú a na ktorú si žiaden chlap nikdy nespomenie. Ak je to pravda, tak milí moji muži, vaša večná škoda. Audrey je bohyňa! Aj keď nebola klasicky krásna ako Marylin, Grace alebo Liz, tie oči a pery musia dostať každého. Plus jej záslužná práca v oblasti balerínok a značky Givenchy! Plus jej charitatívne aktivity! A samozrejme, jej silné a trochu bláznivé hrdinky! Audrey je jednou z mojich najobľúbenejších herečiek a smutne hovorím, že na súčasnej scéne nie je nikto, kto by vedel dôstojne prebrať jej úlohu. Tak!

Windsorky

Windsors.jpg

Diana a Kate zvládli to, čo sa v reálnom svete len tak niekomu nepodarí – vydali sa za princov. I keď Charles predviedol, že chlap môže byť celkom dobre chrapúň aj s modrou krvou. Ale hlavný dôvod na sympatie voči týmto dvom dámam je ten, že napriek všetkému, čo ich postretlo, si zachovali ľudskú tvár a svoju dôstojnosť. Skutočná principessa to zrejme inak ani nevie.

Jane Austen

JaneAusten

Táto pani mi do života priniesla toľko radosti, že by bol hriech ju tu nespomenúť. A hoci je mnoho ženských autoriek, ktoré mám naozaj rada, len Jane stvorila Liz Bennetovú, najlepšiu ženskú hrdinku všetkých dôb. A tiež pána Darcyho, čo je prototyp OMG chlapa ako vyšitý. Len škoda, že sa jej napriek skvelej kariére v súkromnom živote nedarilo. Zdá sa, že ženy riešia tie isté problémy už niekoľko storočí…

Malala Yousafzai

Malala

Malé pakistanské dievča má za sebou v 16 rokoch veci, ktoré väčšina z nás nestihne za tri životy. Dve nominácie na Nobelovu cenu a mnoho získaných významných ocenení. Prejavy v OSN a reportáže pre BBC. Prežitý pokus o vraždu, keď ju Talibanci strelili do hlavy a hrude, pretože neúnavne bojuje za právo žien na vzdelanie a proti ďalším neprávostiam páchaným na ľuďoch. Malala má odvahy a zapálenia za tisíc dospelých chlapov a je skvelým príkladom ženskej húževnatosti.

Na svete bolo a je samozrejme mnoho iných skvelých žien… Baby z Victoria’s Secret, ktoré predstavujú nedostižný telesný ideál. J.K. Rowlingová s fantáziou, kvôli ktorej by som bez reptania zjedla hrniec nenávidenej rajčinovej polievky. Coco Chanel, ktorá nám umožnila nosiť nohavice. Nasťa Kuzminová, ktorá pre Slovensko vždy bojuje z celých síl. Maria Sklodowska-Curie, ktorá sa presadila v drsnom, mužmi ovládanom vedeckom svete.

A tiež moja mama, sestra, babky, tety, sesternice a kamarátky, ktoré ma udivujú deň čo deň a bojujú svoje bitky s odhodlaním a hlavou vysoko vztýčenou. Ako skutočné ženy.

Ivs ♡

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s