Londýnske libôstky

London/source: pinterest.com/

Minulý mesiac som strávila šesť krásnych dní v Londýne. A neboli krásne len preto, že nepršalo (čo je na Londýn mimoriadne nezvyčajné), ale tiež preto, že tam človek načuchne dosť odlišným spôsobom života. A tak som sa rozhodla s vami podeliť o to, čo sa mi na Londýne mimoriadne páčilo a čo by prípadne mohlo pri nejakej ceste za tamojšími krásami inšpirovať aj vás.

1. Britské spôsoby.  Praví obyvatelia Británie sú slušne vychovaní. Nech prídete kamkoľvek, predavačky, recepčné, pokladníci, upratovačky, všetci vás pozdravia, opýtajú sa, ako sa máte, poďakujú. Vodič metra vám veľmi slušne oznámi, prečo vlak zastal medzi stanicami a ospravedlní sa vám za meškanie, príp. pri výlukách poradí najlepší spôsob ďalšej prepravy. Hlásenie vás navyše upozorní, aby ste si pri vystupovaní dávali pozor na medzeru medzi vlakom a nástupišťom. Keď do niekoho nechtiac vrazíte, dotyčný sa vám ospravedlní, že vám stál v ceste. Policajti vás na požiadanie vyfotia alebo vám na svojom telefóne ukážu cestu k pamiatke, ktorú sa pokúšate nájsť (dokonca aj keď práve zatýkajú podozrivého, čo je situácia, ktorú som videla na vlastné oči). Týždeň v spoločnosti, kde funguje elementárna ľudská slušnosť, bol osviežujúcim spestrením stredoeurópskeho života, v ktorom máme tendenciu podozrievavo hľadieť na každého, kto sa napríklad bezdôvodne usmieva na ulici.

2. Bicyklovanie. Na bicykel som sa posadila asi po ôsmich rokoch a čuduj sa svete, nebolo to v nejakej ospalej vieske, kde prejde raz za hodinu hrdzavá karosa a tri zánovné felície. Na dve kolesá som sa odvážne vybrala priamo v drsnej a opačne orientovanej londýnskej premávke. I keď som sa tam vlastne ocitla nedopatrením, pretože pôvodným zámerom bolo pokochať sa zo sedadla krásami Hyde Parku, nakoniec to bol jeden z najlepších tamojších zážitkov. Londýn má skvelo prepracovaný systém prenájmu bicyklov. Za 2 libry si vyzdvihnete bicykel v ktoromkoľvek stojane v meste a keď sa prepravíte, kam potrebujete, jednoducho ho zasa v ktoromkoľvek stojane necháte. Ak vám praje počasie, nie je nič krajšie, než vychutnávať si nádherný Londýn s vetrom vo vlasoch.

3. Southbank book market. V bezprostrednej blízkosti britského Národného divadla sa pod mostom nachádza priestor, v ktorom prebieha Southbank book market. Ponuka je tu naozaj bohatá a ak máte vzťah ku starým knihám, ktoré svoj príbeh začali písať u niekoho pred vami, ste na správnej adrese.

4. Stanica King’s Cross. Do King’s Cross som sa zamilovala! Jednak tam človek vôbec nemá pocit, že je na železničnej stanici, lebo je tam čisto a útulne, druhak je krásne architektonicky riešená, tretiak tam je vynikajúce bistro s názvom Giraffe stop, v ktorom majú skvelé jedlo za rozumné ceny a štvrtak promptne zareagovali na úlohu, ktorú stanica zohrala v knižkách o Harrym Potterovi a spravili z toho atrakciu. Konkrétne tam nájdete obchod so suvenírmi Harryho Pottera (kde si môžete kúpiť napríklad aj naozajský Voldemortov prútik), ale hlavne vozík so sovou a s kuframi, ktorý sa vnára do steny pod nápisom 9 ¾ a pri ktorom sa môžete odfotiť spolu so šálom vami zvolenej rokfortskej fakulty. Ten vám navyše bude pridŕžať ochotný pomocník, aby to vyzeralo, že vám povieva v behu proti stene. Pre nadšených fanúšikov potterovskej ságy dokonalé!

5. Windsor castle. Za touto pamiatkou si človek musí síce z Londýna trošku odskočiť a ani to vstupné nie je najlacnejšie, rozhodne však ten čas ani peniaze nebudete ľutovať. Je to jeden z najkrajších zámkov, ktoré som mala možnosť vidieť. A Windsor je tiež rozkošné malé mestečko, ktoré si človek zamiluje od prvej sekundy.

6. Britskí hrdinovia. Briti dokážu vyťažiť aj z neexistujúcich hrdinov. Za príklad nám poslúži Sherlock Holmes. Tomuto nikdy neexistujúcemu človeku je zasvätené celé múzeum a priľahlý obchod so suvenírmi, niekoľko barov a reštaurácií a prakticky celá Baker street vrátane stanice metra. Paddington bear má vlastný obchod na paddingtonskej stanici. V obchodoch dostať kúpiť sladkosti Willyho Wonku. O Harrym Potterovi sme už hovorili….no schválne, koľko múzeí Osmijanka ste navštívili? A koľko obchodov je venovaných osobe Jurka Jánošíka, ktorý dokonca fakt žil? Tak od oka, asi zero.

7. Farby. Londýnčania sa toho neboja. Červené poštové schránky, doubledeckre a telefónne búdky. Obrovský modrý kohút na Trafalgar square. Tower bridge natretý na azúrovo. Pre človeka zvyknutého na šeď slovenských ulíc je to doslova kultúrny šok. A tiež možnosť zistiť, že jeho oči dokážu rozoznať viac odtieňov, než si pôvodne myslel.

8. Bezplatné vstupy do múzeí. No comment.

9. Absolútna oddanosť klubu. Ocitla som sa na štadióne Arsenalu pár hodín pred domácim zápasom. A viete, čo som tam videla? Už v tom čase tam všade postávalo kvantum ľudí v klubových dresoch, šáloch a inej povinnej výbave verného fanúšika. Na uliciach sa rozkladali stánkari so suvenírmi, jedlom, nápojmi, dresmi a darčekovými klubovými predmetmi. Na domoch viali klubové vlajky. Takto sa fandí. Verne a vytrvalo. Nie ako u nás – fandím, keď sa darí, titulujem prímermi na pohlavné orgány, keď sa darí menej.

10. Parky. Krásne, veľké, udržiavané, multifunkčné a dostupné. Kusy dokonalosti a prírody v inak stopercentne mestskom prostredí. Toto je vec, ktorá chýba našim mestám.

Je samozrejmé, že boli aj veci, ktoré ma v Londýne zas až tak neohúrili. Ale o tom možno niekedy inokedy. Ponechajme tento post zasvätený tým krajším stránkam najkozmopolitnejšieho európskeho mesta, v ktorom sa spája moderný duch s tradíciami a odkazom monarchie. Pretože lesk kráľovskej rodiny sa nad týmto priestorom vznáša priam hmatateľne. A možno to z Londýna robí Londýn.

Ivs

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s