Dedko, ktorý prišiel a pobláznil svet

1090f61b18cede8419ce04920233dd63/source: pinterest.com/

Nie je to tak dávno, čo Švéd Jonas Jonasson odpálil v knižnom svete nečakanú bombu. Jeho kniha Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol sa prakticky cez noc stala bestsellerom a z pultov obchodov sa vychytávala rovnako rýchlo ako teplé rožky. Ťažko povedať, či takýto úspech sám autor čakal, no faktom je, že mu jeho pomerne jednoduchý, ale originálny námet priniesol veľký úspech. Ako to už v súčasnom svete chodí, žiadna knižka, ktorá na seba strhne toľkúto pozornosť, nemôže ujsť lačným očiam filmárov. A preto vzniklo aj filmové spracovanie Starčeka, ktoré som samozrejme podrobila svojmu prísnemu skúmaniu. Konkrétne včera v študentskom kine Scala.

Na úvod by bolo možno vhodné zhrnúť v skratke dej pre tých Judášov, čo nikdy nečítajú tlačené slovo. Nuž hľaďte: Storočný Alan Karlsson, vyznačujúci sa zvláštnou záľubou v explóziách,  sa práve v deň svojho významného životného jubilea rozhodne, že už ho nebaví život v domove dôchodcov s panovačnou sestrou Alice za zadkom. Využije teda príležitosť a cez okno svojej izby na prízemí ujde do voľnej prírody. A keďže je Alan už od narodenia takpovediac neriadená strela, podarí sa mu na jeho ceste šlohnúť kufor s 50 miliónmi, odprevadiť zo sveta párik treťotriednych motorkárov, unikať policajnému pátraniu a nájsť si partiu kamarátov, spomedzi ktorých vyčnieva hlavne bývalá cirkusová slonica. V retrospektíve sa človek navyše dozvie, že Franco, Stalin a Truman pili prvú ligu, že na projekte Manhattan sa zišla skupinka amatérov, ktorým musel základný problém vyriešiť švédsky demoličný samouk, že v rodine Kim Čongovcov vládol otec pevnou rukou alebo že Albert Einstein mal slabomyseľného brata. Knižka tak človeka vtipne prevedie prakticky celým 20. storočím a ponúkne úplne novú perspektívu na suché historické fakty.

Pokiaľ ide o film, je dobré si povedať hneď takto od cesty, aké mal svet šťastie, že po filmových právach nesiahli špinavé hollywoodske paprče. Je veľkým plusom, že príbeh ostal pekne doma vo Švédsku a že si ho Švédi spracovali po svojom. Pretože aj keď ich stál viac ako ktorýkoľvek iný švédsky film v dejinách, dokázali Alana a jeho partiu priviesť k životu mimoriadne vydareným spôsobom.

Keďže sme už všetci veľkí a rozumní ľudia,  je nám samozrejme jasné, že kniha vždy bude lepšia, než film. V knihe je hromada priestoru na rozpísanie postáv a udalostí. A tiež na dej, ktorý by, keby mal byť sfilmovaný celý, vytvoril film s minutážou v dĺžke priemernej pracovnej zmeny. V knihe je možnosť vypovedať všetko do detailov. A keď čítaš, máš nenahraditeľnú šancu vyfantazírovať si celý príbeh podľa seba.

S filmom, ktorý vychádza zo známej knihy, je ten problém, že človek prichádza o možnosť predstaviť si miesta a osoby podľa svojich preferencií. Musí sa uspokojiť s obrazom, ktorý mu vnútil režisér. V prípade Starčeka to ale zasa až tak veľmi nevadí… Iste, aj tu došlo k zjednodušovaniu, škrtaniu celých pasáží, pozmeňovaniu deja či odklonu od predlohy. Tvorcovia to ale zvládli tak citlivo, že film sa nerozsypal a dáva logický zmysel aj ľuďom, ktorí knihu nečítali. Je akurát dlhý a obsahuje všetky hlavné linky. Má výbornú hudbu a naozaj skvelú kameru. Herci podali perfektné výkony. Celá kinosála sa počas filmu často a nahlas smiala. A o to išlo predovšetkým. Pretransformovať milú a veselú knihu do podoby vtipného a príjemného filmu. Je to ťažká úloha a veľa ľudí na tom zlyháva. Podľa môjho skromného názoru sa to ale Švédom celkom úspešne podarilo. Starček je film, ktorý sa oplatí vidieť už pre tie pozitívne emócie a náladu, čo vysiela. Je totiž slnečný, hrejivý, láskavý, vtipný, ako stvorený na toto ročné obdobie. Urobte si radosť a choďte si ho pozrieť. Lebo “je to tak, ako to je a bude tak, ako bude.”

Ivs ♡

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s