Humor s modrou krvou

castle02/source: pinterest.com/

Dostať sa ku knižke, ktorá je dobre napísaná, pútavá a navyše s inteligentným humorom, je mimoriadne náročné. Dostať sa ku knižke, ktorá spĺňa všetky uvedené podmienky a na dôvažok vyšla z pera lokálneho autora, to už sa obtiažnosťou rovná dvanástim Heraklovým úlohám.  Takýchto kníh je ako toho povestného šafranu, preto mám radosť, že sa mi podarilo na takú naraziť a môžem ju teda všetkým odporúčať…

Dámy a páni, Poslední aristokratka. Jej autor, Evžen Boček, pôsobí už dlhé roky ako kastelán na zámku v Miloticiach, čo je sama o sebe práca určite zaujímavá. A podnetná, pretože milého pana Bočka inšpirovala k napísaniu príbehov rodiny Kostkovcov, ktorá po odchode komančov do histórie v reštitúcii získala naspäť staré rodinné sídlo ich rodu, zámok Kostka. Súc osadníkmi v Amerike, zanechávajú za sebou svoj doterajší život a spolu s dvanástimi spopolnenými príbuznými a mačkou pod sedatívami sa sťahujú na panstvo na južnej Morave. A tam sa začína odvíjať príbeh priam nevšedný, pretože na Kostke sa schádza naozaj zaujímavá partia: Rozprávačka Marie, ktorej vďaka rodovej histórii predpovedajú skorú smrť a začlenenie medzi zámocké strašidlá. Excentrická matka Vivien, ktorej životnou náplňou sa po nadobudnutí šľachtického titulu stáva hon na paranormálne bytosti a princeznú Dianu. Grófsky otec František, ktorý sa pod vplyvom okolností mení z bežného učiteľa literatúry na beznádejného lakomca. Bláznivá Deniska, bývalá anorektička a narkomanka, ktorú na Kostku upratal jej otec a právnik Kostkovcov v jednom, pretože v ňom vzbudzovala samovražedné sklony. A tiež podarený personál – kuchárka Tichá, zanietená milovníčka orechovice a Helenky Vondráčkovej, hypochondrický záhradník Spock s fóbiou z plešatenia, entuziastická  manažérka Milada a predovšetkým lenivý kastelán Josef, ktorý hlboko nenávidí akékoľvek zmeny a ešte hlbšie všetkých návštevníkov zámku. Prirátajte si k tomu párik divokých nemeckých dog, svorku hospodárskych zvierat a knieža Schwarzenberga a je vám jasné, že nuda s touto knihou určite nebude.

Poslední aristokratku a jej pokračovanie, Aristokratku ve varu, vydalo vydavateľstvo Druhé město a opatrilo ich jednoduchými, ale peknými obálkami. Obe knižky som si zadovážila v rámci svojho obľúbeného českého sviatku – dňa bez DPH. Počas neho všetky kníhkupectvá predávajú knižky za ceny znížené o 15% daň. Ako vidíte, sú to knižné bakchanálie. Ale tie peniaze za tieto dve milé dielka určite nikdy neoľutujem. A záujemcom ich aj ochotne požičiam, ak mi pod prísahou na kvalitu svojho doživotného sexuálneho života sľúbia, že ich 1. vrátia, 2. neosoplia od smiechu a 3. náležite vychutnajú. Pretože sú to ideálne knižky na leňošenie v záhrade za krásneho letného dňa, kedy slnko svieti, vtáčence štebocú a u susedov výnimočne nehučí cirkulárka.

Prajem všetkým slnko v duši a silu v nohách.

Ivs ♡

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s