.TRoGiR

suitcases0

/source: pinterest.com/

Hoci to spočiatku vyzeralo celkom nádejne, nakoniec mi tento rok opäť nevyšlo moje vysnívané Toskánsko ani fantáziu burcujúci Dubrovník. Z dvoch zásadných dôvodov je to ale dobré – po prvé si o nich môžem ďalej snívať beztrestne a bez poškvrny vlastnou skúsenosťou a po druhé, čo je rovnako dôležité, objavila som nové prekrásne miesto na zemi. Konkrétne Trogir.

Trogir je pomerne malé letovisko približne 30 km od Splitu. Malé sú aj miestne pláže, ktoré sú však podobne ako more neuveriteľne čisté. Gro letoviska tvoria hotely a apartmánové domy situované na pobreží chorvátskej pevniny. My sme bývali v hoteli Medena, čo je veľký a relatívne moderný hotelový komplex v tichej okrajovej časti. Na môj vkus možno až priveľmi tichej a okrajovej, keďže tam v čase nášho pobytu pred začiatkom hlavnej sezóny skapal pes. Ale zasa výhľad aj ubytovanie stáli za to a jedlo mali tiež dobré. Na svoje si prídu aj milovníci lietadiel, ktorí ich môžu vďaka letisku v Splite nepretržite a detailne pozorovať pri stúpaní a klesaní.

Trogir01.jpg

Samotné srdce Trogiru ale pochopiteľne leží inde. Konkrétne 7 km od hotela, v historickom centre mesta. To sa nachádza na malom ostrovčeku spojenom mostami s pevninou a s Čiovom, ďalším priľahlým ostrovom. Od roku 1997 je celá ostrovná časť Trogiru zapísaná v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Ak ste si nepriviezli vlastné auto, dostať sa do Trogiru môžete tromi spôsobmi: pešo, autobusom alebo lodným taxi, ktorý stojí 20 kuna na hlavu a je sám o sebe zážitkom. Ale ľudia, to musíte vidieť! Aj keby ste sa tam mali vypraviť len na jednodenný výlet. Trogir je totiž prekrásny. Poznáte takú tú typickú stredomorskú architektúru pozostávajúcu z bledých kamenných stavieb. Tu si jej v spojitosti s až gýčovo modrým morom a oblohou užijete dostatok. Pripravte sa na kamennými dlaždicami vykladané uličky, niekde tak úzke, že náš typický slovenský dobre stavaný Ďurko z Oravy by sa pri rozpažení rúk pokojne dotkol oboch strán. Na prístav, v ktorom kotvia najkrajšie a najdrahšie jachty, aké si dokážete predstaviť. Na vysoké palmy ako vystrihnuté z katalógov. Na množstvo maličkých obchodíkov, reštaurácií a cukrární. A tiež veľa ľudí, ktorým sa nevyhnete v ktorúkoľvek dennú či nočnú hodinu.

Trogir04.jpg

Poviem vám, čo na Trogire očarilo mňa. Keď sme do centra prišli prvýkrát, bol už večer. Jasné, že som sa nadchýnala nad tým, aké je tam všetko pekné, vysvietené, ako tam pulzuje život, ale tou poslednou kvapkou, ktorá zabezpečila, že som sa zamilovala, bola jeho vôňa. Nikdy predtým som nebola na mieste, ktoré by tak krásne voňalo. Z každých dverí vychádzala vôňa iného jedla a miešala sa s vôňou mora, soli, leta a borovíc. Nič také som až doteraz nezažila. Pri takom zážitku človek hneď zabudne na všetky starosti a len nasáva ten úžasný vzduch. A poriadne vyhladne.

Trogir02.jpg

Apropos, jedlo. Dali sme si tam naozaj skvelú pizzu, ktorú sme kúpili na trhovisku, ale moje hlavné odporúčanie smeruje ku sladkostiam. Na Gradskej ulici nájdete cukráreň a kaviareň Đovani, kde majú výbornú zmrzlinu a ďalšie iné dobroty. V prvom rade som tam ale jedla najlepší ľadový koláč v celom svojom živote. S nostalgiou naň spomínam doteraz. Takže nech už sa tam vyberiete do ktorejkoľvek reštaurácie, som si istá, že vám bude chutiť. A na dezert si potom skočte do Đovani. 🙂

Ak vaše srdce piští po nákupoch, v Trogire nájdete aj obchody. A teraz nemyslím len tie šiatriny predávajúce otrasné gýčové suveníry, ktoré sú rovnaké vo všetkých letoviskách naprieč Európou (hoci tie sa tu pochopiteľne nachádzajú tiež, konkrétne na trogirskom trhovisku).  Myslím normálne predajne s oblečením, obuvou a vkusnými predmetmi na pamiatku. Najmä teda obchodov s topánkami je tam na taký malý priestor až neuveriteľne veľa. A úplne všade berú karty, takže no stress s hotovosťou.

Trogir05.jpg

Čo dodať na záver? Trogir je zážitok, ktorý sa prežíva všetkými zmyslami. Oči sa popasú na jeho kráse. Ušiam bude lahodiť šum mora a ľudských hlasov, ktoré ale nepôsobia rušivo. Nos a jazýček sa potešia pri ochutnávaní a oňuchávaní miestnych špecialít. A pokiaľ ide o ruky, skúste si ohmatať kamene na jednotlivých budovách alebo sa prejsť bosí po vyhriatej dlažbe, ktorá je krásne hladká. A keď ešte prehodíte pár slov s priateľskými a dobre naladenými domácimi, garantujem vám, že budete spomínať len v dobrom.

 

Ivs ♥

Advertisements

3 thoughts on “.TRoGiR

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s