Ako sa knihy na dovolenku vybrali…

blanket

/source: pinterest.com/

Nemyslite si, že som celú dovolenku strávila len prechádzkami po Trogire, prípadne vylihovaním na pláži. Respektíve, je pravda, že som vylihovala na pláži, ale nie nečinne! Aktívne som rozvíjala svojho ducha a intelekt veľmi intenzívnym čítaním nových literárnych diel, ktorým venujem tento príspevok. Aby ste vedeli, kam v kníhkupectve siahnuť a čomu sa naopak oblúkom vyhnúť.

Začneme tým pozitívnejším: Jean-Michel Guenassia – Klub nenapravitelných optimistů. Nebyť môjho osobného knižného guru (díky, Luky), k tomuto románu by som sa možno nikdy ani nedostala. A to by bola večná škoda, akú by som sama na sebe spáchať naozaj nechcela. Ide o výnimočný príbeh, schopný človeka pohltiť natoľko, že mu tých 580 strán utečie ako voda. A to sa podarí dosiahnuť len naozaj dobrým knihám.

Hlavný dej románu sa odohráva v Paríži na prelome 50. a 60. rokov minulého storočia. Dvanásťročný Michel Marini žije a rieši to, čo iní ľudia v jeho veku, až kým sa jedného dňa náhodou neocitne za tajomnými dverami v podniku, kam bežne chodieva. A za týmito dverami sa mu otvorí nový svet – svet imigrantov z východného bloku, ktorí sa tu stretávajú nad šachovými partiami a ktorých z ich domovov vyhnali rôzne nepriaznivé okolnosti. Michel sa postupne zoznamuje s jednotlivými členmi Klubu a ich osudmi, ktoré sú pomerne rozmanité, ale vždy je v nich obsiahnutý spoločný prvok – krutosť komunistického režimu, ktorá ich vytrhla z náručí rodín a priateľov a uvrhla do života najnižších parížskych vrstiev. Michel sa tak dostáva do kontaktu s rôznymi typmi ľudských osobností, odkrýva ich povahy a vo svojom živote sám čelí udalostiam, ktoré ho preveria po všetkých stránkach.

Len ťažko nájdem slová, ktorými by som presne vystihla, aké som mala z tejto knihy pocity a nezneli by pritom ako bezobsažné vzdychanie alebo prázdne klišé. Jednoducho pre seba niečo urobte a prečítajte si to. A budete vedieť, čo mám na mysli.

Klub

Nuž… neporovnateľne menšie nadšenie ma pochytilo pri čítaní ďalšej knihy, ktorú som si na dovolenku pribalila. Helen Fieldingová – Bridget Jonesová: Zbláznená do chlapa.

Teraz vám vysvetlím, čo všetko je na tej knihe nedobré. Nepatrí sa síce kritizovať plody niečiej práce, ale svet je zlý a treba kráčať s dobou. Totiž, už keď som pred časom zachytila niekde v zahraničných novinách správu, že pani Fieldingová píše tretie pokračovanie legendárnej Bridget, nemala som z toho dobrý pocit. A ukázalo sa, že oprávnene.

Aby bolo jasné, Bridget z prvých dvoch dielov milujem. Je strelená, trapasy sú u nej na dennom poriadku, večne rieši chudnutie, pije a fajčí viac, než je zdravé a nemá šťastie na chlapov. Ale potom sa zjaví Mark a zvoní ten šťastný záverečný zvonec. Rozprávočka, ale humorná a milá. A teraz, s odstupom x rokov prichádza nová Bridget. Päťdesiatnička bez kariéry s dvomi malými deťmi. Čo by v zásade nevadilo, keby tam neboli iné vážne problémy:

  • zabitie Marka  (Milá pani Fieldingová, zhnite v pekle!)
  • nahradenie Shazzer nejakou podivnou Talithou (Kto to, do pekla, je?)
  • zmierenie Marka a Daniela (Seriously? Ako keby niečo také bolo v ktoromkoľvek vesmíre reálne možné…)
  • fekálny humor (Ale prosím Vás, telesné prejavy sú smiešne maximálne deťom v tretej triede.)
  • krutý osud Bridgetinho otca
  • nekonzistentný dej (Rozsýpa sa to, miestami to nijako logicky nenadväzuje, nedáva to zmysel a je to jedným slovom ČUDNÉ.)

Vdova Bridget sa pokúša znormalizovať svoj život, vychovávať deti, rozbehnúť kariéru v písaní scenárov a nájsť si nového muža. Čo pochopiteľne znamená randenie. Ktoré nebolo jednoduché ani v tridsiatke, nie keď má človek o dvadsať rokov viac. Koncept, ktorý by teoreticky mal fungovať. Lenže nefunguje…

Myslím, že by sme len veľmi ťažko našli prípad, na ktorý by bolo žiadúcejšie aplikovať zlaté pravidlo “v najlepšom treba prestať”. V najlepšom rovná sa po druhej časti. Keďže však k tomu nedošlo, trvám na uplatnení ďalšieho: “TRIKRÁT a DOSŤ”! Milá pani Fieldingová, už to ani neskúšajte…

Bridget

Howgh!

Ivs ♡

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s