Dobro došli u Srbiju

VW1/source: pinterest.com/

Dnes je to presne týždeň, čo mňa a pár mojich spolupútnikov nejaké podobné vozítko vysadilo v Brne po piatich dňoch strávených v inom svete. A kým niektoré dovolenky si človek s odstupom času vybavuje len veľmi hmlisto, Srbsko zanecháva dojmy, ktoré sú trvalé a intenzívne.

Hoci Srbsko nebolo v zozname prioritných destinácií na vysokých priečkach, osud a moja písomná výrečnosť mi zaistili miesto v študentskom zájazde organizovanom Jihomoravským krajom. Príležitosť na nezaplatenie. Na moju chystanú cestu jeden kamarát zareagoval spôsobom: “Preboha, do Srbska? Veď tam nič nemajú!” A ja teraz po návrate hovorím – choďte sa na to srbské NIČ pozrieť. Pretože to NIČ je rozhodne NIEČO.

V zásade je jedno, či vás viac lákajú historické pamiatky alebo prírodné krásy, v Srbsku nájdete oboje. My sme strávili väčšinu času spoznávaním mesta Kragujevac a priľahlého regiónu Šumadija, na jeden deň sme sa potom zastavili v Belehrade. Táto oblasť v centrálnej časti Srbska má toho ale na obzeranie veru požehnane.

Hneď prvý deň ráno sme sa vybrali na obhliadku kláštora Manasija, Resavskej jaskyne a vodopádu Veliki buk.

Manasija je ortodoxný kláštor z 15. storočia, ktorý nájdete asi 2 km od mesta Despotovac a asi 80 km východne od Kragujevacu. Je to veľmi pekné, udržiavané a pokojné miesto, kde nepočuť nič okrem šumu stromov a občasného vtáčieho spevu. Kláštor obkolesujú hrubé kamenné hradby a do tunajšieho kostola sa baby dostanú len so zahalenými plecami a šatkou na hlave. Tá sa ale v Srbsku celkovo zíde pri návšteve viacerých miest.

Manasija.jpgKláštor Manasija

Zo súdka prírodných krás sú Resavská jaskyňa a vodopád Veliki buk. Určite sa ich oplatí vidieť, vybavte sa však teplým oblečením a pevnými topánkami (hlavne do jaskyne, kde je konštantná teplota 7°C a na niektorých miestach sa poriadne šmýka). Plus, pri vodopáde je reštaurácia, kde fantasticky varia.

Nature.jpgResavská jaskyňa a vodopád Veliki buk

Deň druhý a okružná jazda po Kragujevaci. Na tak malé mesto je tam pamiatok požehnane. Začíname pri niečom, čo sa volá Amidžin konak a je to jediná dodnes zachovaná stavba z dvorného komplexu princa Miloša Obrenovića. Nasledujú Starý kostol, prvá budova parlamentu, múzeum v Starej zlievárni, kostol Saborna crkva, prvé kragujevacké gymnázium, divadlo Joakima Vujića a spomienkový park Šumarice. Jeho centrálnym bodom je Múzeum 21. októbra, ktoré pripomína nacistický masaker troch tisícok obyvateľov v roku 1941. Úprimne vám poviem, ani fotiť sa mi tam nechcelo. Pretože keď si tam človek číta všetky tie listy na rozlúčku, ostane mu tak nejako neveselo z toho, čo sú na sebe ľudia schopní napáchať.

Kragujevac.jpgVľavo hore Gymnázium, v strede kostol Saborna crkva, vpravo jedna z budov v areáli továrne. Vľavo dole a v strede Starý kostol, vpravo ďalšia z budov továrne.

Muzej.jpg

Múzeum 21. októbra a dole najznámejší z pamätníkov spomienkovej cesty – Zlomené krídlo.

Tretí deň nás opäť vyhnal na cesty. Naším cieľom boli kláštory Studenica a Žiča a hrad Maglić.

Studenica bola úžasná. Nachádza sa asi 100 km južne od Kragujevacu a je umiestnená vysoko v horách (a teda prístupná po serpentínach, ktoré je lepšie zvládnuť s Kinedrylom). Všade úžasný pokoj, ticho a čistý vzduch. Zo všetkých kláštorov, ktoré sme videli, sa mi práve Studenica páčila najviac.

Studenica.jpgKláštor Studenica

Stredoveký hrad Maglić, resp. to, čo z neho zostalo, sa nachádza na zhruba 100 metrovom kopčeku nad riekou Ibar. Vezmite si poriadne topánky a šliapte hore, výhľad z neho je neskutočný. Vo svojich dobách plnil množstvo dôležitých funkcií, dnes je z neho milá stará ruina, stále sa ale môžete dostať do veží či na hradby.

Maglic.jpgMaglić

Kláštor Žiča je tiež pekné miesto. Prvýkrát sme tu natrafili aj jeho obyvateľky, dovtedy sme na nijakého mnícha či mníšku šťastie nemali. Kláštor založil v 13. storočí prvý srbský kráľ Štefan so svojím bratom sv. Sávom a v srbských dejinách zohral niekoľkokrát významnú úlohu. V priebehu 20. storočia bol viackrát výrazne zrekonštruovaný, posledná generálna oprava prebehla po roku 1987, kedy oblasť zasiahlo silné zemetrasenie. Znovu príklad peknej balkánskej a orientálnej architektúry a príjemného tichého prostredia.

Zica.jpgKláštor Žiča

Na štvrtý deň definitívne opúšťame Kragujevac a smerujeme do Belehradu, kam máme ale podľa predpokladov docestovať až večer. Po ceste totiž zastavujeme na ďalších zaujímavých miestach. Tými sú mauzóleum srbskej kráľovskej rodiny v Oplenaci, park Bukovičke banje v Arandjelovaci, Orašac – miesto vypuknutia prvého srbského povstania proti Turkom a jaskyňa Risovača. Večer prichádzame do Belehradu už pomerne dosť unavení.

Deň piaty, to je tour po Belehrade. Expresná tour, aby bolo jasné, pretože stihnúť Belehrad za jeden deň je naozaj nemožné. Začíname na Námestí republiky, absolvujeme prehliadku belehradskej Sabornej crkvi (pre mňa najkrajší kostol), kávu v najstaršej belehradskej kaviarni “Znak pitanja”, prechádzku po bohémskej štvrti Skadarlija, prehliadku pevnosti Kalemegdan a priľahlého parku, niekoľkých ďalších významných belehradských ulíc a objektov, budovy Parlamentu a prezidentského paláca a kostola sv. Marka. Celú prehliadku končíme v chráme sv. Sávu, ktorý je obrovský, krásny a už takmer sto rokov rozostavaný.  Keď ho dokončia, bude to najväčší pravoslávny chrám na svete, s plánovanou kapacitou až 10 000 veriacich. Tak si skúste predstaviť tú rozlohu.

Belgrade1.jpg

Belehradské pamiatky. Vľavo hore kaviareň Znak pitanja, dole v strede Národné divadlo, vpravo hore časť pevnosti Kalemegdan.

Belgrade3.jpgĎalšie časti Kalemegdanu, vpravo hore maľované domy vo štvrti Skadarlija, vľavo dole hotel Moskva, najkrajší belehradský hotel.

Belgrade4.jpg Vľavo hore budova parlamentu, v strede sídlo prezidenta, vpravo fontána vo štvrti Skadarlija. Vľavo dole kostol sv. Marka, vpravo chrám sv. Sávu.

Toto všetko a ešte oveľa viac je Srbsko. Dnes to bol len súhrn toho, čo sme videli a vidieť sa oplatilo, svoje dojmy vám sprostredkujem v niektorom ďalšom príspevku. Na záver ešte pár momentiek z belehradských ulíc. A trochu podrývačská otázka – nemáte chuť ísť sa tam pozrieť?

Ivs ♡

Belgrade2.jpg

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s