Srbské reminiscencie

binoculars/source: pinterest.com/

Pred mesiacom som vás všetkých vyzývala, aby ste sa nebáli, zdvihli zadky a odišli sa zblízka pozrieť Srbsku na zúbok. Z toho zážitku aj po mesiaci ešte stále čerpám energiu. A tak som sa rozhodla zobrať to teraz z inej strany a priblížiť vám to, čo som si zo Srbska odniesla ja. Svoje vnemy, dojmy a zážitky. Nuž, takto…

Prvá vec, čo v Srbsku človeku udrie do očí je fakt, že Srbi sú mimoriadne pekný národ. Muži, ženy, deti, obzerala som sa za všetkými. Kto si potrpí na škandinávskych modrookých blonďákov či pehavé ryšane írskeho typu, bude asi mierne rozladený ich slabým zastúpením. Pre nás, vyznávajúcich mantru “vysoký-tmavý-okatý”, je ale Srbsko zemou zasľúbenou. V tomto ohľade teda návštevu odporúčam všetkým “pastierom”, ktorí svoje oči radi popasú na esteticky príjemných  ľudských bytostiach. A keď budete v Belehrade, väčšina z nich ani nebude mať oblečené teplákové súpravy. Tie sú naopak pravdepodobne typickým odevom v Kragujevaci, keďže po uliciach tam ľudia nechodia takmer v ničom inom.

Okrem toho, že sú Srbi krásni, sú to aj nesmierne milí ľudia. Ochotní, komunikatívni, priateľskí a pohostinní. Je jasné, že aj tu natrafíte na hňupa s IQ na úrovni priemernej teploty v zimných mesiacoch, ale bude jeden z veľkej masy ľudí. Prípadne ich bude viac, ale budú spolu, takže ich ľahko rozoznáte. A budú určite pekne vyzerať, takže z bezpečnej vzdialenosti vám to bude jedno. Navyše na nich veľmi rýchlo zabudnete pod vplyvom všetkých ostatných, ktorí sa vás nezabudnú opýtať, odkiaľ ste, koľkýkrát ste v Srbsku a ako sa máte. A to aj v prípade, že si od nich budete napríklad len kupovať rožky. Ak im navyše poviete aspoň pár základných fráz v srbčine, budú sa na vás usmievať ešte širšie.

Čo vám na Srboch určite neujde, to je ich neuveriteľný nacionalizmus. A teraz nehovorím len o láske k Nolemu či srbských vlajkách všade možne. Hovorím o ich neotrasiteľnom presvedčení, že všetko je Srbsko. Tak sa kamarátka študujúca chorvátčinu dozvedela, že je to len odvodenina zo srbčiny a my ostatní, že Čierna Hora a Bosna sú tiež Srbsko, len si to nechcú pripustiť. Srbi svoju krajinu jednoducho milujú a ochraňuj ruka Pána kohokoľvek, kto by chcel smerom k nej utrúsiť krivého slovka.

Táto národná hrdosť sa prejavuje aj v kultúre. Napríklad v nedeľu bolo v múzeách veľa ľudí, dokonca aj starých, o barlách a na vozíčkoch. A nech prídete kamkoľvek, z reprákov bude hrať vždy len srbská hudba. A je jedno, či ste v nočnom klube alebo v obchodnom centre. K mojim najlepším zážitkom ale patrili dva večery v Kragujevaci, kedy sme v bare a na diskotéke natrafili na živé kapely. Ich pesničky sú skvelé! Melodické, hlasné a krásne. A keď sa k tomu pridá ich národný tanec, pri ktorom nestíhate sledovať nohy tanečníkov, zážitok je to eňo-ňuňo! Takže, drahí: Kragujevac, bar Barbarossa, vždy od štvrtka do soboty!

Čo sa nedá obísť, opomenúť, ale hlavne zabudnúť, to je srbské jedlo. Srbi ľúbia jesť. Ľúbia jesť veľa. A jedia dobre. Je prakticky jedno, čo si dáte, určite to bude chutné a lacné. Zelenina tam chutí ako zelenina, preto určite skúste šopský šalát. A tiež národné jedlo – pljeskavicu. Porcie sú tam obrovské, napr. kamarátkina polovičná porcia čevapčiči (ďalšie typicky srbské jedlo) obsahovala 6 mäsíčok a asi pol kila zemiakov. To všetko za nejaké 2-3 eurá. Hladom tam teda určite trpieť nebudete. A paradoxne, Srbi jedia neuveriteľne veľa, ale napriek tomu je väčšina z nich skutočne štíhla. Tučného človeka som za celý týždeň stretla asi dvakrát. Neviem, či je to tým, že potraviny sú tam v mnohých prípadoch oveľa kvalitnejšie než u nás alebo to má na svedomí ten ich neuveriteľný prístup k životu. Rozhodne ale objavili recept na dobrú náladu a spokojný život. V lámanej srbsko-slovensko-anglickej vete mi to vysvetlil jeden môj srbský kamarát: “Srbi neriešia nepodstatné veci. Škola, práca, peniaze, to všetko sú len druhotné záležitosti. Na čom skutočne záleží, to je láska, zdravie a rodina. Až keď budeš mať v poriadku toto, rieš si všetko ostatné.”

Amen.

Ivs

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s