Nesbøv Syn

son

Každý, kto neprežil posledných pár rokov zahrabaný v jaskyni, sa určite aspoň raz stretol s menom Jo Nesbø. Ja som sa s ním stretla nie raz a som za to veľmi rada. Pretože Nesbø je jedným z najlepších súčasných detektívnych a thrillerovských autorov a jeho knihy vedia privodiť zimomriavky aj ľuďom, ktorí trpia chronickou horúčavou.

Nesbøva posledná knižka, (na ktorej vydanie promptne zareagovalo aj slovenské vydavateľstvo a s prekladom prišlo pomerne rýchlo) sa volá Syn. Jednoduchý názov, no rozhodne nemožno tvrdiť, že by sa za ním skrýval rovnako jednoduchý a priamočiary dej.

Hlavný hrdina, tridsaťročný Sonny, je drogovo závislá sirota. Bez perspektívy, bez nádeje, bez budúcnosti. Už 12 rokov sedí vo väzení za vraždy, ktoré nespáchal, a vo vzťahu k ostatným väzňom vystupuje ako kňaz – počúva spovede a udeľuje rozhrešenia. Jedného dňa sa však pri ďalšej z týchto spovedí dozvie niečo, čo ho prinúti vydať sa na bojovú výpravu za potrestaním všetkých ľudí, ktorí nesú vinu za jeho rozpoloženie. Sonny teda uteká, schováva sa pred políciou, väzenskou strážou, drogovou mafiou a najatými zabijakmi a krok za krokom plní svoj plán pomsty, ktorý mu má priniesť úľavu a pocit spravodlivosti.

Keby som mala svoj názor na túto knihu zhrnúť do jednej vety, povedala by som, že sa rozhodne drží Nesbøvho vysokého štandardu. Bola som zvedavá, či Nesbø dokáže po skvelých príbehoch Harryho Holeho prekročiť jeho tieň a prísť s niečím novým, originálnym a rovnako skvelým. A spokojne konštatujem, že sa mu to podarilo. Hoci Sonny nie je hrdina, ktorému môžete fandiť bez akýchkoľvek výhrad, sympatie si získa takmer určite a po poslednej stránke vám môže byť ľúto, že ste sa predsa len nedozvedeli ešte o kúsok viac. Len tak, pre pokoj vlastnej duše.

Nového Nesba teda určite odporúčam. A subjektívne sa mi zdá, že na jeho čítanie je teraz najvhodnejšia doba, nakoľko je vonku tak hnusne, že to dokonale dotvorí celý ten pôsobivý nórsky príbeh.

Ivs

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s