Kinečkoviny

Popcorn

Keď je vonku zima, akú sme si užívali posledných pár týždňov, javí sa ako dobrý nápad zdržiavať sa v interiéri. Jedna možnosť je zaliezť na štyri mesiace domov a nevystrčiť nos. Pre všetkých mimo asociálov je ale táto predstava neprijateľná a vtedy nastupuje iné dobré riešenie – kino. To má okrem tepla a sucha ešte ďalšiu pridanú hodnotu – možný kultúrny zážitok. A keď máte šťastie, tak ešte aj bude stáť za to.

Ja, držiac sa svojich dobrých rád, som za posledný mesiac v kine strávila celkom sedem večerov. A preto dnes pohovorím o troch filmoch, ktoré sa oplatí vidieť. Z takých či onakých dôvodov.  🙂

Číslo jeden – Birdman. Veľký adept na zisk niektorého zo zajtra udeľovaných Oscarov, celkovo nazbieral až 9 nominácií. Celkom chápem tie za herecké výkony, Michael Keaton, Emma Stone aj Edward Norton to zahrali výborne. A vlastne to sa mi na filme páčilo asi najviac.

Dej, hoci nie nezaujímavý, nepriniesol nič prevratné. Bývalá americká herecká hviezda, ktorá zamladi žiarila v úlohe vtáčieho superhrdinu, sa pokúša ako herec a režisér preraziť na newyorskom Broadwayi. To ale nie je až také jednoduché, lebo sa musí vysporiadať nielen so samotnou hrou, ale aj s ľuďmi vo svojom okolí a dokázať si, že si zaslúži uznanie ako umelec.

Film ako taký nenudí, tie dve hodinky ubehnú celkom rýchlo. A v zásade príjemne, hoci si myslím, že po určitom čase si dej a postavy detailne už nevybavím. Takže ČSFD-áckych 71% považujem za adekvátnych a toho Oscara za najlepší film poprosím odložiť pre iných nominovaných.

Číslo dva – Kingsman. O poznanie “vyše srandy”. Špionážna dráma/komédia o supertajnej tajnej službe, ktorá bojuje proti svetovým neduhom (a aj zlému obliekaniu). Colin Firth, Samuel L. Jackson, Mark Strong, Michael Caine a ten mladý cukrík, ktorý dúfam ešte natočí veľa filmov.  🙂 Zaujímavá zápletka, ktorú radšej nebudem konkretizovať. Veľa vtipných momentov na zasmiatie. Ak chcete nejakú oddychovku, viete brať veci trochu s nadhľadom a nevadí vám krv na plátne, len smelo do kín. ČSFD hodnotenie – 88%, v mojom merítku tak 85%.

Fanfáry, číslo tri – The Imitation Game. 8 nominácií na Oscara, okrem iného za Najlepší film (tu by som ho videla oveľa radšej ako pri Birdmanovi, hoci za mňa by to mal dostať Grandhotel Budapešť) a herecké výkony (Benedict Cumberbatch a Kiera Knightley).

Životopisný film od mne neznámeho režiséra rozpráva príbeh Alana Turinga, významného matematika a zakladateľa informatiky. Vykresľuje jeho účasť na boji proti fašizmu, vzťahy s kamarátmi a kolegami, ale aj jeho posledné (nie veľmi slávne) roky. Scenáristi si samozrejme niektoré fakty prispôsobili, ale aj tak je film naozaj pôsobivý, miestami vtipný, miestami veľmi smutný. Ben svoju úlohu odviedol výborne a na plátne nie je iný človek, ktorému by sa podarilo ho zatieniť. Hoci v tomto asi nebudem veľmi objektívna, keďže Ben je moja srdcová záležitosť. 🙂  88%.

Berte moje tipy ako možnú inšpiráciu, na oplátku zasa uvítam nejaké filmové návrhy od vás. 🙂

Ivs ♡

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s