Rebeka

RebeccaV noci sa mi snívalo, že som bola opäť v Manderley.” Túto vetu, rovnako ako úvodné vety z iných slávnych románov, poznajú milióny literárnych nadšencov po celom svete. Touto vetou sa totiž začína Rebeka, fantastický román Daphne du Maurier, ktorý sa radí medzi klasiku svetovej literatúry. A to napriek tomu, že vyšiel pomerne “nedávno” – v roku 1938.

Čo robí práve túto knihu takou dobrou? To, že má všetko, čo má správny román mať. Nevšednú zápletku, napätie, tajomstvá, kladné aj záporné postavy,  krásne kulisy starobylého sídla i pútavé opisy. A všetky tieto prísady autorka dávkuje v správnom čase a množstve, následkom čoho ma knižka vtiahla od prvej strany a než som sa nazdala, bola som na konci.

Dej románu sa krúti okolo hlavnej hrdinky a jej manžela Maxima de Wintera, ktorí sa po svojom zoznámení v Monte Carle a svadbe v cudzine vracajú do Anglicka, aby sa zabývali v Manderley – rodinnom sídle de Winterovcov. Mladá nevesta ale čoskoro zisťuje, že jej tamojšie nažívanie nebude práve prechádzka ružovou záhradou. Zo strany tamojších obyvateľov aj personálu domu je totiž neustále podrobovaná porovnávaniu s Maximovou prvou ženou – nebohou Rebekou. Hlavná hrdinka čoskoro zisťuje, ako veľmi môžu mŕtvi aj po svojej smrti ovplyvňovať životy tých živých a za dramatických okolností musí bojovať o svoje manželstvo.

Mám rada knihy, ako je táto. Psychologické romány, kde sú hrdinovia nútení pobiť sa s osudom, okolnosťami alebo ľuďmi okolo seba, aby dosiahli to, čo chcú. Hlavná hrdinka knihy (ktorej meno sa nikde nedozvieme) je mladé, plaché a utiahnuté dievča, ktoré všetci považujú za nedospelú a hlavne neadekvátnu nasledovníčku bývalej domácej panej. Hoci sa z celých síl snaží dokázať, že na svoje miesto patrí, v očiach ostatných naráža len na nepochopenie či opovrhnutie. Svoje si užije najmä s pani Danversovou, manderleyskou gazdinou, ktorá zbožňovala Rebeku a bola jej najbližšou dôverníčkou. Vo svetle postupných odhalení je však naša hrdinka vystavená mnohým vážnejším skúškam, ktoré preveria nielen jej lojalitu k manželovi, ale aj silu jej charakteru.

Čo ešte dodať? Ja osobne Rebeku vrelo odporúčam. Nie je to ani humorné, ani ľahké oddychové čítanie, napriek tomu rozhodne stojí za to. Pretože je pútavá, skvelo napísaná a jej kvalitu preveril čas. A filmové spracovanie preverila kritika – Rebecca dostala dva Oscary a bola nominovaná v ďalších deviatich kategóriách. Takže tak.  🙂

Ivs

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s