Ako som nenávidela Jacqueline Susann

Opx31tQ

Pred nejakým časom som sa rozhliadala po knihách u nás doma. Neviem, či poznáte ten stav. Celé roky chodíte okolo políc s knihami, z ktorých veľká časť prišla do bytu ešte pred vaším narodením, a vnímate ich ako celok. Bez toho, aby ste sa na každú z nich zamerali jednotlivo. Alebo ste si počas tých rokov všimli len niektoré z nich. Upútali vás názvom, obálkou, spadli na vás pri nejakom nešťastnom manévri alebo vám ich niekto výslovne odporučil. Zvyšné ste tak nejak vytlačili na perifériu povedomia. A to sa stalo mne s Údolím bábik. Dobrých pätnásť rokov som ich prítomnosť v našej knižnici síce registrovala, ale nijako zvlášť som neuvažovala nad tým, že by som si túto knihu prečítala. Dôveru vo mne nevzbudzovalo predovšetkým jej umiestnenie po boku kníh od Danielle Steelovej. Až som si raz pri utieraní prachu všimla maličký dodatok na obálke, ktorý hlásal, že sa jedná o kultový bestseller 70. rokov. A v tom istom týždni sa o Údolí bábik zmienil jeden z mojich obľúbených predstaviteľov tzv. “bratislavskej kaviarne” (hoci si už nepamätám, v akej súvislosti). Preto som si povedala, že tomu dám šancu. A dala som.

Bez dlhých prieťahov poznamenám hneď na úvod – škoda, že som existenciu tej knihy zobrala na vedomie. Pri mojom blbom zvyku dočítať všetko, čo som rozčítala, mi Údolie bábik pripravilo štyri mimoriadne škaredé večery.

Dej sa točí okolo troch mladých žien, ktoré prichádzajú do New Yorku po druhej svetovej vojne a postupne prenikajú do miestnych umeleckých a šoubiznisových kruhov. Anne sa uchytí ako sekretárka u popredného umeleckého agenta, Neely si buduje meno ako hviezda v broadwayských muzikáloch a Jennifer rozbieha hereckú kariéru. Veľké kamarátky, ktoré spolu zdieľajú bývanie v biednych podmienkach a sny o princoch na bielych koňoch, s ktorými by žili šťastne až do smrti. Potom zazvoní zvonec a slečny sa preberú zo svojich pastelových snov.

U Neely rastú priamo úmerne s úspechom aj jej hviezdne maniere, alkoholizmus, závislosť na drogách, bezohľadnosť a sebectvo. Z Anne sa stáva svetoznáma tvár kozmetickej značky a zároveň žena bez akejkoľvek osobnosti. Jennifer sa uhniezdi vo vodách európskeho pornopriemyslu a snahe o zachovanie svojej krásy obetuje aj vlastný život. Čo si budeme hovoriť, partia na pohľadanie.

Údolie bábik sa mi naozaj nepáčilo. Bolo to zbytočne dlhé, nudné, v podstate nič sa tam nedialo, dialógy boli častokrát doslova o ničom, opisy slabšie než slabé. Najväčšou chybou celej knihy je ale z môjho pohľadu to, že tam nenájdete jedinú postavu, s ktorou by ste mohli sympatizovať. A to sa potom ťažko nachádza zaľúbenie v knihe, kde pohŕdate každým, kto sa v texte mihne čo len na dvoch riadkoch. Zo začiatku som síce držala Anne palce, pretože bola milá a kamarátska a snažila sa každému pomôcť. S pribúdajúcimi stranami si však človek uvedomí, že je to naivná hlupaňa bez štipky sebaúcty a za všetko, čo sa jej stalo, si môže sama. A to už potom milú knihu nezachráni nič.

Dala som si tú námahu a prečítala si internetové diskusie k tejto knihe na Goodreads. Chcela som vedieť, či je možné, že by som Údolie bábik vôbec nepochopila. Alebo ho pochopila zle. Ale zdá sa, že nie. Aj ľudia, ktorí knihe udelili vysoké hodnotenie, v komentároch knihu označujú za “otrasne napísanú” či “vraždiacu mozgové bunky” a svojich 5 hviezdičiek potom zdôvodňujú tým, že milujú takéto braky. No ďakujem pekne. Ja osobne s privretím všetkých očí udeľujem chabých 30%.

Toľko k môjmu dnešnému literárnemu hejtu. Snáď ma Pán Boh ušetrí ďalších sklamaní podobného druhu.

Ivs

PS: Ak vás ani tento post neodradil od čítania Údolia bábik a náhodou by vás zaujímalo, čo sa stalo po poslednej strane, tak vedzte, že existuje aj druhý diel! Volá sa Tieň bábik a podľa podkladov pôvodnej autorky ho napísala Rae Lawrenceová. Ja to určite čítať nebudem, takže na kvalitu tohto počinu si budete musieť názor utvoriť sami.  🙂

PPS: S hrôzou som sa rozpamätala, že som túto knihu k nám domov zavliekla ja, keď som ju pred spomínanými 15 rokmi podarovala mame na Vianoce. Tu vidíme žiarivý príklad toho, ako dokáže nálepka “bestseller”, nalepená prakticky na čomkoľvek, ovplyvniť 12-ročné dieťa zvierajúce v rukách peniaze z prasiatka. Buď nám toto výstrahou!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s