Himmlerova kuchařka

Aj vec na pohľad zlá, akou je napríklad nespavosť, v sebe môže obsahovať pozitívny prvok. V mojom prípade sa týmto prvkom ukázala byť nepriama úmera “menej spánku = viac času na čítanie”. A tak hľa, v tomto poste jest zaostrené na moje dojmy z posledne prečítanej knižky – Himmlerovej kuchařky od Franza-Oliviera Giesberta.

Hlavnou hrdinkou románu je 105-ročná kuchárka Róza, ktorá v Marseille vedie slušne zabehnutú reštauráciu. Napriek svojmu pokročilému veku je Róza viac ako čiperná, vlastní strelnú zbraň, pokukuje po mladých mužoch a v túžbe zanechať na svete niečo trvácne sa pustí do písania svojich pamätí. Tak sa postupne prepracúva udalosťami 20. storočia na troch kontinentoch a líči svoju životnú cestu, ktorá rozhodne nebola vysypaná ružovými lupienkami. Toľko k zhrnutiu deja bez spoilerov, podrobnosti nech si každý načíta sám. 🙂

Podobnosť Himmlerovej kuchařky s Jonassonovým Storočným starčekom zdanlivo bije do očí. Hlavní hrdinovia trojcifernej vekovej kategórie, stále energickí až hrôza, putujú v spomienkach po svete, stretávajú významných ľudí svojej doby a zažívajú dejiny z bezprostrednej blízkosti. Kým však veselá partia okolo Alana Karlssona vyvoláva úsmev na tvári, príbeh Rózy je iný. Rovnako pútavý, podávaný s iróniou a nadhľadom, napriek tomu intímnejší, smutnejší, nútiaci k zamysleniu. Kladúci otázku, koľko dokáže zvládnuť jeden ľudský osud. Čo ženie človeka dopredu v situáciách hraničnej beznádeje. A do akej miery môže ovplyvniť to, čo sa mu deje.

Pre mňa osobne bola Himmlerova kuchařka príjemným prekvapením, pretože ďaleko predčila očakávania, s ktorými som sa do nej púšťala. Vyhovoval mi štýl aj tempo knižky. Znovu som si potvrdila hypotézu, že ak autor rozumie svojmu remeslu, je možné sympatizovať aj s postavami, ktoré sú, povedzme, “morálne kontroverzné”. Čo je Róza celkom určite. Plusom bolo aj to, že všetko to rozprávanie o jedle síce provokovalo moje chute, ale Giesbert nie je žiadny necitlivý hnusák a na koniec knižky zaradil recepty na spomínané jedlá :). A všade inde celú kopu pekných myšlienok. Napríklad: “Velká láska je jako onemocnění chřipkou.” A ďalej si to už prečítajte sami.

Ivs ♡

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s