Na Plechárně

IMG_20160314_104215

Vraj netreba súdiť knihy podľa obalu. V tomto konkrétnom prípade sa však nemusíme zlatého pravidla našich starých materí pridŕžať priveľmi striktne, lebo táto knižka je ako tá Nastenka z Mrázika, ako Popoluška z Popolušky, ako Sandy z Pomády – aj pekná je, aj dobrá je, aj vypiť ľúbi. Obrazne povedané.

Pekná je celkom určite. Toto konkrétne vydanie z roku 2011 má totiž textilnú obálku, ilustrácie, do väzby zapustené záložky a text je vytlačený modrou farbou, čo je samo o sebe oproti štandardnej čiernej vcelku príjemná zmena. Vydavateľstvo Dokořán sa s knižkou proste vyhralo a za to sú síce malé, ale významné body navyše. Lebo človek môže okrem duše potešiť aj oko. Minimálne jedno.

Na moje veľké šťastie prišiel ruku v ruke s príťažlivou vizážou aj zlatý charakter. Čím myslím príbeh. Ten zachytáva život ulice Na Plechárně v meste Monterey, pestrú plejádu tamojších obyvateľov a udalosti odohrávajúce sa predovšetkým okolo skupinky miestnych povaľačov a ich milovaného doktora. Nejde o nejaký ucelený dej, skôr o epizódne príhody týchto nevšedných postavičiek, o ich vzájomné vzťahy, o ich pohnútky a uvažovanie. Je to zoznámenie sa so samostatným vesmírom jednej svojráznej kalifornskej ulice, kde každá akcia vyvolá reakciu a kde sa dobré srdce cení viac než peniaze.

Steinbeckova novela Na Plechárně je dobrá. Je plná nádherných postáv, i keď sa k nim nedostanete nijako zvlášť do hĺbky. Rozpráva historky z ulice s láskavým humorom a milou zhovievavosťou, ukazuje ľahkosť žitia aj v prípadoch, kedy majú ľudia málo alebo vôbec nič. Zároveň ale knižkou v istých momentoch prebleskuje melanchólia a romantický sentiment. Na mňa osobne zapôsobila ako optimistické, slnečné, milé a veselé dielo, ktoré sa oplatí prečítať v prípade, že hľadáte niečo takéhoto razenia. Bez veľkých a dramatických príbehov, bez nezdolných hrdinov, bez zložitých dejových línií a bez neurčitej chuti. Na Plechárně totiž svoju chuť má. Treba si ju iba nájsť.

Ivs ♡

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s