Geniálna priateľka

Ferrante

Pamätáte si ešte, ako som si po prečítaní Knihy o cintoríne chcela napraviť chuť? Zobrala som si k tomu knihu Geniálna priateľka od talianskej autorky Eleny Ferrante. A chcete vedieť, ako to dopadlo? Tak to ste tu správne…

Najskôr snáď ale niečo o samotnej knihe. Román nás zavedie do Neapola 50. rokov 20. storočia. Vo svete silno zakorenených tradícií, chudoby, konfliktov a násilia sa rozvíja príbeh priateľstva medzi Lenú a Lilou, ktoré postupne dospievajú z malých dievčatiek na mladé ženy. Hoci ich vzťah vo vývoji prechádza rôznymi fázami, skúškami a podobami, zostávajú jedna pre druhú pevným bodom existencie a majákom v tme. Je to príbeh o sile ženského priateľstva, ale aj o ambíciách, závisti, nepochopení, súťaživosti a o ťažkom živote chudobných talianskych vrstiev. Geniálna priateľka je prvou časťou štvordielnej série, zvyšné tri v slovenčine zatiaľ nevyšli. Takže čakám.

Čo treba pochváliť hneď v úvode, to je skvelý slovenský preklad, o ktorý sa postarala spisovateľka Ivana Dobrakovová. Vďaka nemu sa knižka čítala skoro sama. Zas tak často sa to nevidí, preto keď sa to vidí, treba to zdôrazniť. Ďalšími adeptmi na moju pochvalu sú pestro vykreslené postavy, na ktorých si uvedomíte širokú škálu ich vlastností. Teda nie len tie dobré, ale aj tie otravné, zlé, nepríjemné. Vďaka tomu sú ľudia v knižke uveriteľní, človečí, bežní.

Čo ma naopak šokovalo, to bolo všadeprítomné násilie. Bili sa tam všetci. Manželia, súrodenci, rodičia s deťmi, susedia, starí ľudia, ženy. Po nadávky a facky nikto nešiel ďaleko, násilie bolo všadeprítomné a jeho duch sa vznášal nad celým textom, i keď sa práve dej venoval niečomu inému. Vďaka tomu som si ešte lepšie uvedomila odlišnosť môjho sveta od sveta popisovaného na čítaných stránkach. Prvok násilia teda splnil ešte aj túto doplnkovú úlohu, čo rozhodne nebolo na škodu.

Na rozdiel od verejne deklarovaného násilia a nenávisti, lásku budete v texte hľadať ťažko. Nie, že by nebola prítomná. Je však skôr tušená, skrytá a častokrát sa zjavuje v zvláštnych podobách. Drsní ľudia z chudobných pomerov si ju navzájom prejavujú inými spôsobmi, než sme zvyknutí z ostatných kníh a v mnohých prípadoch sa môžeme len dohadovať, či sa za ich konaním vôbec skrýva alebo nie.

Ak by som teda mala zhrnúť svoje celkové dojmy, povedala by som, že ide o veľmi zaujímavú knihu s nečakane zvláštnymi postavami, pútavú, občas slnečnú, väčšinu času ale s hrozbou na pozadí a veľkým očakávaním toho, ako sa veci ďalej vyvinú. Som zvedavá na ďalšie diely a osud hrdinov, aj keď si na to ešte budem musieť počkať. Ale veď si to čakanie mám čím vyplniť, no nie?  🙂

Ivs ♥

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s