Tady byla Britt-Marie

backman

Čo povedať o knižke, na ktorú sa človek teší tak veľmi, že si deň jej vydania vyznačí do diára s trojmesačným predstihom? Snáď len toľko, že očakávania z mojej strany boli veľké. A ešte sa znásobili tým, že som sa k čítaniu dostala až po pár mesiacoch. Ale naplnili sa? Toť otázka, ktorá by mala byť zodpovedaná v nasledujúcich odstavcoch.

Fredrika Backmana všetci poznáme ako autora úžasných románov Muž menom Ove a Babička pozdravuje a omlouvá se. Poznáme a milujeme. Do čítania jeho tretej knihy pod názvom Tady byla Britt-Marie som sa teda púšťala už s istým backgroundom. Aj ohľadom hlavnej postavy, svojráznej Britt-Marie, ktorá sa objavila ako jedna z vedľajších figúrok v Babičke. Teraz sa však celá pozornosť sústreďuje na ňu a na jej snahu vybudovať si nový život v malej dedinke, kam prichádza na pár týždňov ako správkyňa domova mládeže. Riadením osudu sa z nej však stáva aj trénerka miestneho detského futbalového tímu, čo Britt-Marie stavia do rôznych situácií, ktoré si nevedela predstaviť ani v tom najdivokejšom sne. Okrem toho sa na stránkach knihy dozviete napríklad aj o zázračných účinkoch jedlej sódy, správnom usporiadaní kuchynského náčinia či typických vlastnostiach prívržencov niektorých futbalových klubov. A to sa už dosť oplatí.

Tady byla Britt-Marie bola pre mňa osobne pohladením po duši. Výborne napísaná, milá a ňuňu oddychovka, ktorá dokázala aj nie úplne sympatickú hlavnú hrdinku vykresliť tak, že ste si ju obľúbili. Tradične pomalší backmanovský rozbeh bol kompenzovaný neskorším svižným tempom, v ktorom jedna zaujímavá udalosť striedala ďalšiu. Britt-Marie sprevádzala celá plejáda iných skvelých postáv, spomedzi ktorých u mňa bodovali hlavne Osoba a trojica súrodencov Sami, Vega a Omar. Prostredie malej zapadnutej dedinky poslúžilo ako skvelá kulisa pre príbeh o priateľstve, rodine, nových začiatkoch a snoch, na ktorých splnenie treba niekedy veľa veľa rokov. Za seba teda môžem knižku Tady byla Britt-Marie len a len odporúčať. A dúfať, že Backman nás nenechá čakať na svoj ďalší román príliš dlho.

Ivs ♥

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s