Když život ještě býval náš

Processed with VSCO with g3 preset

Aj keď sa Dan z babských múdier smeje, v každom z nich je abstrahovaná veľká pravda. True story. Napríklad toto: Dobrá rada nad zlato. Nechať si poradiť je častokrát dobrý nápad a mne sa to potvrdilo aj v prípade knihy, o ktorej bude reč dneska, decká. Ste zvedaví? Tak je dobre.

Román Když život ještě býval náš od španielskej autorky Marian Izaguirre rozpráva niekoľko príbehov naraz. Stretávame sa v ňom s Lolou a Matíasom, ktorí v Madride vedú malé a nie veľmi prosperujúce kníhkupectvo. Až kým doňho jedného dňa nevstúpi záhadná Alice s ešte záhadnejšou knihou, pri čítaní ktorej vzniká zvláštne puto medzi oboma ženami a neskôr medzi všetkými troma hlavnými postavami. Román rozpráva príbeh o živote v komplikovaných politických pomeroch, o zložitých ľudských príbehoch, o láske ku knihám a o obetiach, ktoré sú všetci nútení prinášať v prospech vecí a ľudí, na ktorých im záleží.

Z tejto knihy som mala od prvej strany len dobrý pocit. Začal sa výborným štýlom autorky, v ktorom nič nevytŕča, neškrípe, neprekáža, stránky ubiehajú hladko a plynulo. Dobrý pocit sa následne stupňoval s rozvíjajúcim sa dejom. Ten dokázal človeka zajať do svojich osídiel a už nepustiť, pretože ani chvíľku nenudil. Prelínajúce sa príbehy troch hlavných postáv, dokreslené popisom pomerov panujúcich vo vtedajšom Španielsku, ma nútili čítať každý ďalší riadok so zvedavým očakávaním, čo sa na ňom dozviem. A to mám na knihách naozaj rada. Spolu s výbornými postavami teda vytvoril tento príbeh jeden z najlepších románov, ktoré som tento rok (a možno celkovo) čítala. Odporúčam ho ďalej každému, kto má rád prostredie kníhkupectiev, zaujímavé ľudské osudy a človečinu presakujúcu z každej stránky. Je to výborná knižka do akéhokoľvek počasia, ročného obdobia, vekovej či váhovej kategórie. Skúste a podľa mňa budete spokojní.

Ivs  ❤

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s