Sherlock Holmes

sherrie

Niekedy na jeseň internety priniesli správu, že sa chystá nové a veľmi pekné vydanie klasických príbehov Sherlocka Holmesa. Okamžite som vedela, že ho chcem a mienim čítať a týmto okamžitým nadšením som nakazila aj Danka, ktorý láskavo prehliada fakt, že knihy momentálne už nemáme kam dávať (a že veľká časť mojich kníh je ešte stále u rodičov). A tak len čo svetlo sveta uzrela prvá kniha série, objavila sa aj u nás doma. A tým pádom v mojom dosahu. Muahahahaha.

Prvá knižka nesie nie úplne najkratší názov Sherlock Holmes 1: Štúdia v krvavočervenom, Podpis štyroch a prináša prvé dva príbehy neortodoxného detektíva a jeho priateľa.

V románe Štúdia v krvavočervenom sa stretávame s rozprávačom, doktorom Watsonom, ktorý sa vracia do Anglicka po tom, čo bol zranený na fronte. Pri hľadaní nového bývania ho šťastné okolnosti privedú do cesty Sherlocka Holmesa, trochu tajomného človeka s celou kopou nevšedných záľub a vedomostí. Postupne vychádza najavo, že jeho spolubývajúci je detektívny konzultant a Watson sa spolu s ním ocitá uprostred riešenia vraždy. Okrem samotného vyšetrovania sa rozvíja aj druhý príbeh – história lásky, ktorá skončila tragicky. Vďaka Sherlockovi však v závere zistíme aj to, ako spolu tieto dva napohľad odlišné príbehy súvisia.

V príbehu Podpis štyroch si Sherlockove služby objedná mladá dáma, ktorá dostáva už niekoľko rokov od tajomného odosielateľa perly. Postupne sa pátranie rozrastá na košatý príbeh, v ktorom nechýba vražda, chamtivosť, pomsta, divokí domorodci či honba za pokladom. Sherlock aj v tomto prípade uplatňuje svoje nevšedné vyšetrovacie metódy a výstrednú osobnosť, ktorými sa preslávil a ktoré na ňom fanúšikovia po celom svete tak milujú.

Hodnotiť klasiky, akými Sherlockove príbehy nepochybne sú, je vec celkom oštarná. Hlavne v prípade, že sa vám páčili a ste z nich veľmi nadšení. Prečo? Pretože všetko, čo by ste k tomu chceli povedať, už na adresu tejto knihy určite vyriekol niekto pred vami. A tak riziko, že vás postihne duchaplnosť a brilantnosť vo vyjadrovaní, je vlastne neexistujúce. Čím chcem povedať asi toto: Je to Sherlock. Je to super. Treba si to prečítať. Ak sa vám páčilo seriálové spracovanie s Benedictom Cumberbatchom, tak knižka je niečo úplne iné. Ak sa vám nepáčilo seriálové spracovanie s Benedictom Cumberbatchom, tak knižka je niečo úplne iné. Tým pádom win-win situácia. Skúste a zistite si to sami, ak ste sa ani po toľkom čase stále nenaučili veriť mojim slovám.  🙂

Ivs ♥

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s