Warren Trinásty a Vševidiace oko

warren

Warren Trinásty a Vševidiace oko od Tanie del Rio je výborná detská knižka pre dospelého čitateľa. A tu by som vlastne mohla skončiť. Keďže ale určite všetci trváte na podrobnejšom rozbore, máte ho mať.

Ak disponujete čo i len malým estetickým cítením, do Warrena sa musíte zamilovať. Prvé, čo vám pri tejto knižke udrie do očí, je totiž jej spracovanie. Je sprevádzaná prekrásnymi ilustráciami, ktoré dokážu človeka doslova pohltiť, napriek tomu, že nevyužívajú celé farebné spektrum. Vynikajúco si tak dokážete predstaviť postavy a miesta popisované v texte. Warren Trinásty a Vševidiace oko je naozaj doslova pastvou pre oči. Za čo sú u knižiek, a pri tých detských zvlášť, bezpochyby body navyše.

Za vizuálnym spracovaním však nezaostáva ani príbeh. Ten sa točí okolo Warrena Trinásteho, malej siroty, ktorej leží na pleciach celá práca okolo upadajúceho rodinného hotela. Život mu navyše komplikuje aj krutá teta Anakonda, bažiaca po Vševidiacom oku – tajomnom poklade, ktorý je podľa legendy v hoteli ukrytý. Čoskoro sa chýr o poklade rozkríkne široko-ďaleko a do hotela prichádzajú celé zástupy hľadačov dychtiacich po bohatstve a sláve. Pre Warrena a jeho priateľov odštartujú preteky s časom a bláznivá snaha nájsť Vševidiace oko skôr než všetci ostatní.

Myslím, že už z popisu deja musí byť všetkým jasné, že Warren Trinásty a Vševidiace oko má potenciál byť dobrou knihou. Nájdete tam prvky dobrodružstva predstavované naháňačkou za  pokladom. Prostredie tajomného starodávneho hotela tvorí výbornú kulisu príbehu, ktorý sa na stránkach odvíja. Temné zákutia, tajné chodby, záhadný labyrint, miestečká prístupné len domácim. Nádhera. AJ postavy sú výborne vymyslené. Je tu malý a škaredý Warren, ktorý ale zaručene vzbudí sympatie čitateľa. Krutá a pomstychtivá teta Anakonda predstavuje miestneho záporáka. Láskavý učiteľ, pomotaný strýko, tajomný človek v obväzoch či čudo z kotolne skvelo dopĺňajú celú partiu a prinášajú do príbehu ďalšie prekvapivé prvky, ktoré fungujú.

Z predchádzajúcich riadkov je dosť zrejmé, že som bola z Warrena Trinásteho nadšená. Nádherne spracovaná knižka ma zaháčkovala od prvého riadku a bavila po celú dobu. Jej čítaním veľa času nezabijete, predsa len je to knižka primárne pre deti, čo znamená veľké písmenká a menej strán. Aj na malom rozsahu vie ale dobrý spisovateľ zahrať veľa muziky a Warren Trinásty je presne tento prípad. Dobrý pocit pretrváva aj niekoľko týždňov po dočítaní a verím, že ďalšie diely budú pokračovať v sľubnom nastúpenom trende. Teším sa!

Ivs ♥

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s