Dievča, ktoré uviazlo v pavúčej sieti

Lagercrantz

Ak sa z niečoho stane fenomén, a je úplne jedno, či sa jedná o knižnú sériu, film, alebo počítačovú hru, skalní fanúšikovia ťažko nesú, keď zásahom krutého osudu prídu o ďalšie pokračovania. Ešte ťažšie ale nesú, keď sa na ich milované dielo snaží nadviazať iný tvorca a posunúť ho ďalej. Čo bol pre mňa presne prípad Millenia. Pôvodnú trilógiu od Stiega Larssona mám naozaj veľmi rada, všetky tri knižky som zhltla prakticky na posedenie. Preto som sa k informácii, že sa nejaký pán po smrti Larssona pustil do písania štvrtej knihy, stavala pomerne skepticky. Čo vysvetľuje, prečo idem s recenziou na Dievča, ktoré uviazlo v pavúčej sieti až teraz, keď už všetko haló okolo knihy opadlo. Čo ma nakoniec popchlo k jej čítaniu? Šuškanda, že sa chystá piaty diel a tiež to, že knihu nikto v mojom okolí nezhejtoval.

A tak sa už po štvrtýkrát stretávame s ostrieľaným novinárom Mikaelom Blomkvistom a svojráznou hackerkou Lisbeth Salanderovou. Naši hrdinovia rozmotávajú nitky prípadu, do ktorého sú zamotané svetové vedecké kapacity, tajné služby, popredné technologické firmy, zločinecké skupiny i autistický chlapec. Lisbeth s Mikaelom sa potýkajú s problémami kyberútokov, priemyselnej špionáže či tlaku mediálnych koncernov, aby opäť raz očistili spoločnosť od grázlov a naničhodníkov rôzneho druhu. Toľko k náčrtu deja, ktorý je aj tentokrát spoiler-free, prechádzame plynulo k mudrovaniu.

Davida Lagercrantza treba pochváliť za vydarenú knižku a dôstojné pokračovanie originálnej trilógie. Hlavné postavy zostali rovnako sympatické, i keď som mala dojem, že dostávali menej priestoru, než tomu bolo v predchádzajúcich knihách. Lisbeth však ostala záhadnou dievčinou s pošramotenou minulosťou, vlastnými pravidlami a až geniálnymi hackerskými schopnosťami. Mikael stále reprezentuje zásadového novinára, ktorý sa nebojí konfrontácie a za pravdou sa ženie občas až fanaticky. Za ústredným duom nezaostávajú ani ostatné postavy, kladné či záporné. Všetky sú dobre vymyslené a sú opísané tak, že si ich reálne dokážete predstaviť. A adekvátne tomu obľúbiť alebo odsúdiť.

Lagercrantzov spisovateľský štýl je príjemný, text sa číta hladko, bez viet alebo výrazov, ktoré by bili do očí. Žiadne trápne pocity z vyumelkovanosti či prehnaného pátosu, za čo treba určite pochváliť aj prekladateľa – slovenské vydanie bolo spravené naozaj dobre. A vďakabohu aj v dizajne pôvodných kníh, takže to v knižnici bude pekne vyzerať.

Celý príbeh bol zaujímavý, a hoci mal trochu pomalší rozbeh, ani chvíľku som sa pri ňom nenudila. Celkovo ide o dobre napísanú detektívku, miestami trošku komplikovanú. V záplave ostatných detektívok sa však určite nestratí. Millenium bolo na štarte módnej vlny známej ako severské krimi a Dievča, ktoré uviazlo v pavúčej sieti je viac ako slušným rozšírením celej série. Dajte knižke šancu, odporúča vám to jedna z jednej miestnej autorky recenzií.  🙂

Ivs ♥

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s