Smäd

Smad

Minule som premýšľala nad tým, ako sa asi musí cítiť Jo Nesbo. Skúsme si to predstaviť. Stvoríte Harryho Holeho, detektíva, ktorého si okamžite zamiluje celý svet. Napíšete o ňom desať kníh. Potom sa rozhodnete, že chcete písať aj iné veci a vydáte niekoľko ďalších kníh. Sú rovnako dobré ako všetko, čo ste napísali doteraz, ale ľudia aj tak stále čakajú len na novú knihu o Harrym. Tak ju napíšete. Ale necítili by ste sa pod tlakom? Lebo ja asi kúšťok hej. A ako som sa teda po tomto vcítení do Joovej kože pozerala na Smäd? Ako na svätý obrázok! Čítajte ďalej a dozviete sa viac.

Dej jedenásteho príbehu zo série o Harrym Holem sa odohráva zhruba tri roky po udalostiach z Polície. Harry je šťastne ženatý učiteľ na policajnej škole, bez záujmu ešte si niekedy čo i len zmočiť palčok v špinavých vodách vyšetrovania vraždy. Lenže ha-ha-ha, plány sú vždy pekné, a tak sa Harry chtiac-nechtiac znovu zapája do pátrania po zvrhlom vrahovi osamelých žien. Krehká rovnováha jeho života sa tak okamžite narúša a pred Harrym defilujú všetky možné prehrešky a démoni z minulosti. Otázka znie, ako si s nimi dokáže poradiť tento raz. Odpoveď znie – dozviete sa v knižke.

Aj jedenásta Holeovka má všetko, na čo sme u Nesba zvyknutí. Postavy v rôznom štádiu narušenia, ktoré prežívajú osobné aj profesné drámy. Veľa akcie a napätia, ktoré vás doslova priklincuje ku knihe. Zvraty, ktoré nikto nepredvídal (hoci sa musím pochváliť, že mne v priebehu čítania napadli niektoré veci, ktoré si aj samotný Harry uvedomil až oveľa neskôr. Ha! Kde sa podávajú prihlášky do kriminálky?).  Geniálneho detektíva s pestrou minulosťou a neistou budúcnosťou. A predovšetkým vraha tak zvráteného, že by ste to nedokázali vymyslieť, ani keby ste skombinovali všetky horory, ktoré ste kedy videli.

Pre mňa osobne to bol Nesbo vo vrcholnej forme. Po prečítaní Polície som sa naňho síce trochu hnevala, pretože sa mi nie úplne páčilo, čo urobil z niektorých postáv. Smädom si u mňa ale znovu napravil reputáciu. Páčilo sa mi, že venoval pozornosť aj postavám, ktoré sa v minulých dieloch dostali viac na svetlo, a tak mi dal možnosť dozvedieť sa, ako sa ich osud ďalej vyvíjal. Páčilo sa mi, že v tejto knihe uzatvoril voľné konce z Polície. Hoci zasa nechal otvorené iné veci, ktoré by ma po prečítaní Smädu zaujímali. Verím ale, že si tým len necháva priestor na ďalší diel.

Čítať Smäd bolo pre mňa ako návrat do známeho prostredia po dlhšom čase. Chvíľku som sa rozkukávala, postupne sa ale oprášili spomienky na to, čo bolo predtým a potom to už bolo, ako keby som svet Harryho Holeho opustila len pred pár dňami. V mojom osobnom rebríčku to bol jeden z lepších dielov série, i keď ma nedokázal vyšokovať tak, ako sa to podarilo Snehuliakovi alebo Pancierovému srdcu. Smäd by si mal však určite prečítať každý, kto s Nesbom vyrastal a obľúbil si jeho spisovateľský štýl. Pretože tomu veru neostal nič dlžný, možno mu tá pauza od Harryho dokonca prospela. Budem dúfať, že sa dočkáme ešte ďalších príbehov svojrázneho detektíva a v medzičase snáď aj iných super detektívok od rovnakého autora. Ak teda hľadáte nejakú solídnu detektívku na predlžujúce sa večery, Smäd určite nebude krokom vedľa.  🙂

Ivs

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s