Súmrak dňa

ishiguro.jpg

Táto recenzia je o knižke, akú by som od súčasného autora veru neočakávala. Rozhodne bola pre mňa prekvapením. Podľa štýlu by ste ju totiž mohli pokojne hľadať na polici s knihami Jane Austenovej, sestier Bronteových alebo Charlesa Dickensa. Skrátka a dobre, vyznela ako klasika.

Román Súmrak dňa napísal britský autor japonského pôvodu Kazuo Ishiguro. A napísal ho dobre, pretože zaň dostal veľa ocenení, vrátane prestížnej Man Brookerovej ceny. Hlavným hrdinom a rozprávačom príbehu je pán Stevens, komorník v starom a veľkom anglickom sídle. Na popud svojho zamestnávateľa sa vyberie na dovolenku, aby navštívil svoju niekdajšiu kolegyňu. Po ceste rozjíma o živote v panskom sídle medzi svetovými vojnami a o koncepte dôstojnosti, čoby hlavného znaku dobrého komorníka. Stretnutie so slečnou Kentonovou nakoniec odhalí príbeh celoživotnej lásky, ktorá ale nikdy neprerástla do iného než profesionálneho vzťahu.

Ťažko sa mi o tejto knižke hovorí. Kto potrebuje pri čítaní akciu a rýchly sled udalostí, nech sa poobzerá inde. Kto nemá rád atmosféru starých čias, panských sídiel a džentlmenských spôsobov, nech sa poobzerá inde. Kto nechce na stránkach kníh úvahy na rôzne témy či distingvovaný a trošku staromódny jazyk, nech sa poobzerá inde. Chcem tým povedať, že Súmrak dňa nie je žiadna naháňačka po písmenkách s bombastickými špeciálnymi efektami. Je to pokojne plynúci príbeh, ktorý vás nebude nudiť, ale zároveň si pri ňom psychicky oddýchnete, pretože je vyslovene pekný. V takom tom význame, ako keď sa pozeráte na nejaký obraz a rozleje sa vám z neho pozitívny pocit na duši. Aspoň mne sa to stalo. I keď sa mi tá kniha zdala v podstate nedokončená, páčila sa mi tá cesta k poslednému písmenku. Toto možno vyznieva už trochu ezotericky, ale nech.

Viac k tejto knižke nemám asi čo povedať. Ak sa práve nachádzate v nálade, že by ste si chceli prečítať niečo s puncom klasickej literatúry, toto by mohla byť voľba pre vás. Ishiguro totiž napísal príbeh, ktorý je príjemný na čítanie, v jeho jadre je ale tragédia ľudského srdca.

Ivs

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s